Testere Kullanım Bilgileri

Şerit Testere Kullanımı Hakkında Önemli Bilgiler

Yazar: 18 Eylül 2019 Yorum yok
 1. Şerit testere takıldıktan sonra boşta bor yağı ile yaklaşık 2-3 dakika çalıştırın. Makine normal devrini aldıktan sonra kapatın ve şerit testereyi tekrar gerin. Şerit testere kasnaklara tam oturmuş mu dikkat edin.
 2. İkinci kez boşta çalıştırın ve makine devrini bulduğu zaman çok az bir basınçla malzeme üzerine çizgi çizecek kadar az indirin. 2-3 dakika kadar bu şekilde çalıştırın, daha sonra normal çalışmaya başlayabilirsiniz.
 3. Şerit testere çalışırken ve testere malzemenin arasında iken makinayı kesinlikle durdurmayın. Durdurduğunuz zaman testere dişleri anında deforme olur ve testerenin ömrü kısalır, genellikle garanti kapsamı dışında kalmanıza sebep olabilir. Kesilerek yuva açılmış malzemeyi (koparılmamış) kesimi yarım kalan yerine gelene kadar normal hızda tekrar o seviyeye gelene kadar indirilmelidir. Kesinlikle çalışmayan makineyi malzemede kesimin yarım kaldığı yere kadar indirip çalıştırmayın.
 4. Şerit testerenin çalışmadığı zamanlarda özellikle soğuk havalarda gerginlik ayarını minimuma getiriniz.
 5. Keseceğiniz malzemenin özelliklerine göre uygun testere ve diş seçimini TEKNİK BİLGİLER kısmındaki TESTERE SEÇİM TABLOSU‘ndan yapabilirsiniz.
 6. Yeni ve kullanılmış şerit testerelerin diş kısmını (özellikle yeni testerelerin) kesinlikle toprak ve betona temas ettirmeyin. Kesici uçların en büyük düşmanı toprak ve betondur.
 7. Talaştan Durum Tespiti:
  testere talaşı bimetal testere
  1. Talaş bu şekilde ise yanıktır, hafifçe kıvrımlı ve geniştir. Bu durumda kesme hızını ve ilerlemei düşürünüz.
  2. Talaş bu şekilde toz gibi ise ve rengi normal ise bu durumda ilerlemeyi arttırın.
  3. Talaş bu şekildeki gibi kıvrılmış ve rengi normal ise bu durumda kesme hızının ve ilerlemenin doğru olduğunu gösterir.
 8. Şerit testereyi kesinlikle atarak veya çarparak açmayınız, yavaşça eldiven ile ellerinizi koyuyarak kırmadan/çatlatmadan açınız. Aksi durumda makinanın ilk çalışması anında kopma riski doğabilir.
 9. Şerit testereyi makinaya taktıktan sonra dişler üzerindeki koruyucu kılıfı çıkarın.
 10. Şerit testereyi, makineyi çalıştırdıktan sonra, size önerilen değerlerde gerdiriniz. Bu işlem için gerginlik ölçme aletini kullanmanız şiddetle önerilir.
 11. Şerit testereyi makinaya taktıktan sonra ilk kesimde size tavsiye edilen ilerleme değerinin %50’si kadarını kullanmanız gerekir. İlk takışta tam ilerleme vermeyiniz.
 12. Kesme sırasında çeşitli titreşimler ve anormal sesler geliyor ise makineyi durdurup dişleri kontrol ediniz. Dişlerde problem yoksa duruma göre kesme hızını arttırın veya azaltın.
 13. Mesai bitiminde veya uzun bir süre testere kullanılmayacaksa mutlaka testereyi gevşek bırakınız.